Blog

Control BHP

Monitor oddechu – Spokojny sen dziecka i rodziców

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” custom_padding=”|50px||50px”]

Monitor oddechu – Spokojny sen dziecka i rodziców

Kiedy na świat przychodzi nowy członek rodziny, całe życie zostaje przewartościowane. To, co staje się najważniejsze, to jego prawidłowy rozwój, dobro i bezpieczeństwo. Nawet mimo wielkich chęci nie jest możliwa obserwacja dziecka 24 godziny na dobę, także w czasie snu. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego zauważyć, a także przewidzieć.

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome)

Na zespół nagłej śmierci łóżeczkowej co roku w Polsce umiera 200 niemowląt. Zdarza się raz na kilka do kilkunastu tysięcy zdrowych urodzeń.  Przyczyny SIDS nie są znane, natomiast na podstawie szeroko zakrojonych badań i opinii ekspertów z dziedziny pediatrii i neonatologii wyróżniono pośród zdrowych dzieci tzw. grupy podwyższonego ryzyka i kryteria identyfikacji zagrożeń:

– dzieci przedwcześnie urodzone zagrożone są bardziej niż dzieci urodzone o czasie,

– dzieci matek , które w okresie ciąży spożywały  alkohol lub używały nikotyny (także palenie w domu po narodzinach dziecka zwiększa ryzyko wystąpienia SIDS),

– dzieci, w rodzinie których już wcześniej obserwowano epizod nagłej śmierci łóżeczkowej (szczególnie rodzeństwo).

Co to jest monitor oddechu?

Monitor oddechu to urządzenie, którego funkcją jest ochrona życia niemowlęcia poprzez informowanie opiekunów, gdy oddech dziecka jest nieregularny, słaby, albo jeśli nie zostanie wykryty przez 15-20 sekund. Większość dostępnych na rynku monitorów jest wyposażona w podwójny sygnał dźwiękowy – pierwszy, cichszy, uruchamiany jest po 15 sekundach i ma na celu pobudzić niemowlę do zaczerpnięcia oddechu. Dopiero, gdy okaże się to nieskuteczne, uruchamia się alarm właściwy.

Najbardziej popularny i powszechny jest monitor przewodowy (płytkowy), umieszczany po materacem w łóżeczku dziecka. W ofercie znajdziemy także inne modele – bezprzewodowy monitor, który można umocować do pieluszki  oraz najnowszej generacji monitor „skarpetkowy” –  te modele są bardziej mobilne, dzięki czemu  można używać ich także w wózku czy łóżeczku turystycznym.

Kiedy warto kupić monitor oddechu?

Monitor oddechu jest dobrym rozwiązaniem dla każdego troskliwego rodzica. Zakup szczególnie rekomenduje się rodzicom dzieci z grup podwyższonego ryzyka SIDS, natomiast nie ma przeciwwskazań, by korzystali z niego również rodzice noworodków donoszonych, zdrowych, bez obciążenia w wywiadzie – dla zwiększenia ich bezpieczeństwa, a także dla spokoju i komfortu psychicznego opiekunów i lepszej organizacji życia rodzinnego.

Na co zwrócić uwagę wybierając monitor oddechu?

– gwarancja, atesty i certyfikaty: życie niemowlęcia jest bezcenne. Niezależnie od sytuacji materialnej warto zainwestować w zakup nowego fabrycznie monitora z gwarancją producenta i certyfikatem sprzętu medycznego. Decydując się na zakup używanego urządzenia, najlepiej odkupić je z zaufanego źródła i sprawdzić możliwość wydania tzw. powtórnej gwarancji.

– mobilność urządzenia: jeśli planujemy często bywać z dzieckiem poza domem (wizyty u dziadków, wyjazdy, w mieszkaniach i domach wielopoziomowych także przenoszenie dziecka z łóżeczka do kojca, huśtawki, bujaczka lub kołyski w innej części budynku) – powinniśmy rozważyć zakup modelu pieluszkowego lub skarpetkowego. Jeśli wiemy, że nasze dziecko będzie spędzało swój czas głównie w jednym łóżeczku, a poza nim będzie zawsze pilnie obserwowane przez opiekunów – równie dobrze sprawdzi się tradycyjny monitor pod materacyk.

– ruchliwość dziecka: upewnijmy się (np. u producenta, dystrybutora lub wyszukując opinie innych użytkowników danego modelu – pomocne są np. fora internetowe o tematyce rodzicielskiej), że monitor nie produkuje nadmiernie dużo fałszywych alarmów. Niestety zdarza się to częściej, gdy dziecko zaczyna obracać się w łóżeczku. Fałszywe powiadomienie z monitora oddechu stanowi uciążliwość zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców – bywa, że zmęczona mama w takim przypadku decyduje się wyłączyć sygnał alarmowy i mimo posiadania monitora – naraża siebie i dziecko na niepotrzebne ryzyko, które zminimalizować może po prostu wybór sprzętu o niższym stopniu awaryjności.

Warto mieć świadomość, że część monitorów reaguje uruchomieniem alarmu nawet na drgania powietrza spowodowane przeciągiem lub podmuchem wentylatora/ nawiewu z klimatyzacji, a nawet na drgania zawinione przez przejeżdżające tramwaje czy ciężarówki (szczególnie w centrum miasta lub bezpośrednim sąsiedztwie autostrad).

– indywidualne uwarunkowania: bywa, że przedwcześnie urodzony maluszek jest tak drobny, że na początku korzystanie z monitora pieluszkowego wydaje się nie do wdrożenia. W takich sytuacjach warto rozważyć model tradycyjny, przewodowy, a kiedy niemowlę podrośnie – zakup monitora bezprzewodowego. Jeśli finansowo nie możemy pozwolić sobie na zakup obu urządzeń, można zwrócić się o pomoc do wypożyczalni monitorów oddechu funkcjonujących zarówno w jednostkach służby zdrowia, jak i wirtualnie w sieci. Za niewielką opłatą użyczają one monitorów rodzicom, którzy z jakichkolwiek względów potrzebują takiego rozwiązania.

– łatwość obsługi urządzenia: monitory różnych typów posiadają lub nie szereg opcji ułatwiających korzystanie z dobrodziejstw monitoringu bez drobnych niedogodności i utrudnień – dobrym przykładem jest tu możliwość użytkowania monitorów pieluszkowych i skarpetkowych bez ich włączania/ wyłączania gdy unosimy dziecko z materacyka; tradycyjny monitor uruchomi natomiast powiadamianie alarmem zawsze, gdy zdarzy nam się wyjąć maleństwo z łóżeczka zapominając w pierwszej kolejności wyłączyć urządzenie. Co więcej, może zdarzyć się sytuacja odwrotna, gdy zmęczona mama po nocnym karmieniu zapomni na powrót włączyć monitor, pozbawiając dziecko ochrony przed konsekwencjami bezdechu czy zadławienia.

Niektóre modele monitorów oddechu wyposażone są w niezwykle przydatną funkcję wibracji poprzedzających uruchomienie alarmu dźwiękowego. Wibracje mają na celu pobudzenie niemowlęcia do oddychania w sytuacjach króciutkiego bezdechu, który towarzyszy we śnie wielu dzieciom. Jeśli chwilowych bezdechów jest dużo, tradycyjny monitor będzie reagował dźwiękiem na każdy z nich, wybudzając przy okazji śpiące dziecko. Inteligentne modele najpierw uruchomią wibracje i dopiero w razie, gdyby oddech nadal nie powrócił – rozlegnie głośny alarm, który obudzi rodziców.

Droższe modele są często kompatybilne z systemami komunikacji zdalnej – oprócz sygnału alarmowego mogą przekazywać w określonym zasięgu dźwięki lub/ i obrazy video z pokoju dziecinnego.

Monitor oddechu z nianią elektroniczną: audio-niania i video-niania

Mówiąc o monitorach oddechu w kontekście funkcji dodatkowych, nie sposób pominąć tematu tzw. „elektronicznej niani” i „video-niani”. Urządzenia tego typu mogą być kompatybilne z monitorem oddechu – w praktyce oznacza to, że rodzic ma możliwość nie tylko zapewnić niemowlęciu ochronę przed konsekwencjami bezdechu, ale i komunikować się z dzieckiem głosowo w sytuacji, gdy znajduje się w innym pomieszczeniu, a także widzieć dziecko wyraźnie na wyświetlaczu LCD i na bieżąco weryfikować jego stan. Możliwości jest kilka:

  • audio-niania + monitor oddechu – łączność głosowa jednostronna, analogowa lub cyfrowa, gdy alarm monitora oddechu i dźwięki z pokoju dziecinnego przekazywane są na odległość opiekunom dziecka
  • audio-niania + monitor oddechu – łączność głosowa obustronna (tzw. kanał zwrotny), gdy opiekun nie tylko odbiera, ale i ma możliwość nadawania wiadomości głosowej na odległość (może być słyszany przez dziecko – na przykład uspokajać je głosem i słowami zanim dotrze do pokoju dziecinnego)
  • videoniania + monitor oddechu – łączność głosowa i video, gdy opiekun odbiera sygnał alarmu, otrzymuje/ nadaje wiadomości dźwiękowe oraz dodatkowo odbiera obraz z kamery zainstalowanej w pokoju dziecinnym – np. Angelcare Monitor Oddechu Z Nianią Elektroniczną I Kamerą Video Ac1100

 Ranking popularności i ranking bezpieczeństwa monitorów oddechu dostępnych na rynku – aktualny (2017):

 Najczęściej wybierane:

  • Babysense 5 monitor oddechu z nianią elektroniczną 2w1
  • Snuza HERO MD – przenośny monitor oddechu dla niemowląt
  • Baby Control Digital BC-230i monitor oddechu dla bliźniaków
  • Babysense 1 monitor oddechu dla niemowląt
  • Baby Control Digital BC-220i monitor oddechu dla bliźniąt
  • Babysense 7S monitor oddechu dla niemowląt

Najwyżej oceniane (certyfikat CE + pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka i/lub Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego):

  • XBLITZ BABY MONITOR wideorejestrator
  • Babysense 5 monitor oddechu z nianią elektroniczną 2w1
  • Snuza HERO MD – przenośny monitor oddechu dla niemowląt
  • Babysense II monitor oddechu z atestem medycznym
  • Babysense 7 Monitor oddechu dla niemowląt

Bezprzewodowe monitory oddechu najnowszej generacji – skarpetkowe

Jak dotąd jedynym modelem najnowszej generacji monitorów w technologii pulsoksymetrii pozostaje monitor-skarpetka marki Owlet. Wyprzedza on znacznie pod względem zaawansowania i funkcji inne monitory bezprzewodowe – posiada nawet opcję mobilnego monitoringu oddechu niemowlęcia w aplikacji na smartfony Apple.

Co zrobić gdy dziecko nie oddycha?

Gdy urządzenie poinformuje o braku oddechu u niemowlęcia, należy udzielić mu pierwszej pomocy.

W pierwszej kolejności sprawdzamy czy dziecko jest przytomne – można je ścisnąć za rączkę, połaskotać po stópce. Monitor oddechu to tylko urządzenie – upewniamy się, czy nie popełniło błędu.

Następnie należy sprawdzić czy niemowlę oddycha – udrożniamy drogi oddechowe (odgięcie głowy do tyłu) wsuwając między łopatki dziecka rękę, zrolowany koc albo ręcznik. Oceniamy wzrokiem, słuchem i dotykiem przez 10 sekund, w tym czasie dziecko powinno oddychać prawidłowo 4-6 razy.

Jeśli dziecko nie oddycha prawidłowo rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową według podanego schematu:

  1. 5 oddechów ratowniczych – obejmując ustami usta i nos dziecka.
  2. Ponownie sprawdzamy czy dziecko oddycha
  3. Jeśli dziecko nie oddycha – 30 uciśnięć klatki piersiowej – opuszkami dwóch palców w dolnej połowie mostka. Uciśnięcie powinno być na tyle silne, żeby obniżyć klatkę piersiową na głębokość 1/3 wymiaru przednio-tylnego klatki piersiowej. Częstość uciśnięć – 100-120 na minutę.
  4. Następnie należy wykonać 2 oddechy ratunkowe.
  5. Należy wykonywać na zmianę – uciśnięcia i wdechy i nie przerywać resuscytacji aż do powrotu oznak życia dziecka albo do przyjazdu karetki pogotowia.

Ważne jest, żeby wezwać pomoc najszybciej jak to możliwe. Gdy na miejscu znajduje się więcej niż jedna osoba, pierwsza rozpoczyna resuscytację, a druga wzywa pomoc. Jeśli jednak nikogo w pobliżu nie ma należy prowadzić resuscytację przez około minutę (około 5 cykli) a następnie zawiadomić odpowiednie służby.

Pamiętajmy, że najdalej nawet idąca przezorność i najbardziej zaawansowane technologie i urządzenia nie uratują życia dziecku, jeśli nam, opiekunom, zabraknie podstawowej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Monitor oddechu zaalarmuje nas w sytuacji kryzysowej, jednak nie przeprowadzi za nas akcji ratowania życia i nie podtrzyma funkcji życiowych niemowlęcia do czasu interwencji medycznej. Dla każdego rodzica kwestia znajomości procedur ratunkowych powinna stać najwyżej w hierarchii wartości. Umiejętność przeprowadzenia akcji ratunkowej daje poczucie opanowania sytuacji, zachowuje zdolność jasnego myślenia, zwiększa szanse na powodzenie interwencji i ratuje życie. Tym serdeczniej zapraszamy wszystkich naszych czytelników do udziału w kursach pierwszej pomocy dzieciom – niezależnie od tego, jak wysokiej jakości urządzenia czuwają nad bezpiecznym snem Waszych dzieci.

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]