Blog

Control BHP

Hipotermia Pierwsza Pomoc

Hipotermia pierwsza pomoc poszkodowanym jest niezwykle istotna. Jest to jedna z odwracalnych przyczyn zatrzymania krążenia. Zima i jej uroki zachęcają do zwiększonej aktywności wszystkich amatorów sportów zimowych czy też górskich pieszych wycieczek. Również morsowanie, czyli zażywanie kąpieli w zimnej wodzie staje się aktywnością zyskująca na popularności. Sam jestem jej zwolennikiem, gdyż właściwa ekspozycja organizmu na zimno przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale nie o tym tu mowa. Niektórzy idą krok dalej organizując „morsowe” piesze wycieczki w górskich warunkach, ku pokrzepieniu organizmu oczywiście. Widząc takie osoby na szlaku sami odczuwamy dreszcze z zimna w pomieszaniu z podziwem. Jednakże tego typu praktyki czasami mogą skończyć się źle.

Hipotermia pierwsza pomoc – skutki

Nie jest moim celem nikogo uświadamiać lub prowadzić poradnik w stylu „w szortach na szczyt”. Sposób przygotowania się na takie wyprawy pozostawiam na osobny wpis. Ten artykuł kieruję do wszystkich pozostałych, którzy na swej drodze mogą spotkać osoby „szortujące” z objawami hipotermii. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia nie bądź obojętny/obojętna. Zapytaj „co się stało” i „jak możesz pomóc”. To bardzo proste pytanie da Ci wiele informacji, które mogą być pomocne w dalszym podejmowaniu decyzji.

Troszkę teori.

Aby bardziej przybliżyć temat hipotermii należy wiedzieć, że jest jedną z odwracalnych przyczyn zatrzymania krążenia. Organizm człowieka przystosowuje się do różnych warunków atmosferycznych, często skrajnie nieprzyjaznych. Wynika to przede wszystkim ze zdolności utrzymywania równowagi pomiędzy ilością ciepła wytwarzanego a oddawanego. Podstawowe mechanizmy wytwarzania ciepła w organizmie to przemiana materii, dreszcze oraz wysiłek fizyczny. Jego utrata następuje poprzez parowanie, przewodzenie, promieniowanie, konwekcję. Oczywistą oczywistością jest fakt, że czynnikiem wywołującym hipotermię jest zimno oraz niekorzystny bilans cieplny organizmu eksponowanego na działania niskich temperatur. Szybkość utraty ciepła zależna jest od otoczenia. W wodzie człowiek traci ciepło 25 krotnie szybciej niż w powietrzu. Około 85% ciepła człowiek traci poprzez skórę i około % za pośrednictwem układu oddechowego.

Hipotermia – stan zagrożenia życia

Hipotermia pierwsza pomoc….

Jak rozpoznać stadia hipotermii?

Mierzenie temperatury głębokiej ciała zazwyczaj nie jest możliwe w warunkach górskich, kiedy pomoc niosą świadkowie zdarzenia. Dla określenia ciężkości i stopnia zaawansowania hipotermii stosuje się tzw. Klasyfikację szwajcarską (Swiss Staging System).

Wiemy, że prawidłowa temperatura ciała w zależności od miejsca pomiaru to około 36,6. W tabeli poniżej przedstawiam zestawienie stopnia ciężkości, objawów, szacowanej temperatury ciała oraz postępowania.

Pierwsza pomoc w tej sytuacji może warunkować przeżycie. Pamiętaj zawsze wezwij pomoc medyczną na numer 112 lub 601 100 300

stopieńobjawytemp.postępowanie
HT Iposzkodowany przytomny, obecne drżenia mięśniowe, przyspieszony oddech35-32Ogrzewanie ciała poprzez ciepłe pomieszczenie, suche ubranie, użycie foli NRC do izolacji i ochroną przed wiatrem. Można podawać ciepłe osłodzone napoje lub posiłki. Dopuszczalna aktywność fizyczna
HT IIzaburzenia przytomności, zanik drżeń mięśniowych, spowolniony oddech32-28Unikaj gwałtownego przemieszczania poszkodowanego, obserwuj w pozycji zastanej. Ogrzewanie jak wyżej plus w miarę możliwości dołączenie pakietów grzewczych (chemicznych lub elektrycznych), ocena czynności życiowych (ocena liczby oddechów w minucie)
HT IIIutrata przytomności, zachowany oddech28-24Postępowanie jak w HT II plus utrzymywanie drożności dróg oddechowych
HT IVbrak oznak życia – nieprzytomny nieoddychający< 24Postępowanie jak w HT II i HT III plus prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej
hipotermia pierwsza pomoc
Warunki zimowe – Szrenica 2021

Wychodząc w góry zadbaj o właściwe przygotowanie siebie oraz wyposażenia.

Więcej informacji na temat pierwszej pomocy znajdziesz na naszych szkoleniach we Wrocławiu i na terenie całej Polski.

Podobał Ci się ten artykuł? Daj łapkę, udostępnij lub skomentuj.

Grzegorz

Pierwsza pomoc VR?

Dowiedz się więcej.