Wakacje w Ustce – 2017

Czas wakacji to przede wszystkim odpoczynek. Zadbajmy o to aby wspomnienia miały pozytywny wydźwięk. To właśnie staraliśmy się pokazać dzieciom spędzającym czas na plaży podczas obozu sportowego w Ustce.
Bezpieczeństwo to nasz numer 1 w programie. Ćwiczenia, pokaz pierwszej pomocy i dobra zabawa to podstawa aby wzbudzić zainteresowanie i przykuć uwagę zarówno dzieci jak i dorosłych.
Założenia naszej zabawy obejmowały symulację ratownictwa wodnego. Zaaranżowaliśmy krótką scenę topienia się osoby dorosłej niedaleko brzegu morza. Tego dnia morskie fale nie ułatwiały nam zadania. Ratowanie człowieka to nie lada wyzwanie nawet dla naszego zespołu ratowników. Kolejny etap to czyste postępowanie zgodnie z algorytmem:

  • ewakuacja poszkodowanego z wody
  • ocena czynności życiowych
  • wezwanie pomocy
  • prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO) wg algorytmu 30 uciśnięć 2 oddechy.

Czas trwania naszej symulacji został skrócony z uwagi na miny osób zgromadzonych wokół naszych działań. Okazało się to być idealnym wstępem do szkolenia z pierwszej pomocy, które zaaranżowaliśmy na plaży. Poszkodowany szybko odzyskał przytomność wywołując uśmiechy na twarzach. W szkoleniu wzięły udział zarówno dzieci jak i osoby dorosłe wykazując duże zaangażowanie.

Założenia programowe uwzględniały umiejętność zachowania się w sytuacji niebezpiecznej, alarmowanie oraz wzywanie pomocy z wykorzystaniem numeru alarmowego 112. Dalsze ćwiczenia to ocena czynności życiowych. Przypominamy, iż u osoby nieprzytomnej oceniamy oddech przez 10 sekund obserwując klatkę piersiową. Ważne przy tym jest właściwe udrożnienie dróg oddechowych. W zależności od scenariusza wszyscy ćwiczyliśmy układanie poszkodowanego w pozycję boczną ustaloną ( nieprzytomny – oddycha) oraz RKO (nieprzytomny, nie oddycha).

Zadowolenie osób biorących udział w szkoleniu malowało się na twarzach. Dla nas jest to największa satysfakcja.

Bardzo dziękujemy za uczestnictwo wszystkim chętnym: tonącym, ratownikom jak i szkolonym oraz zapraszamy na kolejne edycje szkoleń z cyklu RKO plus AED czyli – nie taki diabeł straszny…….

Grzegorz Kobuszewski

Zespół Control Life

Facebook komentarze
Ostatnie aktualności
Napisz do nas

biuro@controlbhp.pl

Nieczytelny? Zmień tekst captcha txt